• Podstawy prawne:

• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017r. r. w sprawie zasad organizacji i  udzielania  pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. 2017 poz. 1591)
      • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno  -pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach(Dz. U. 2017 poz. 1643)

Pomoc psychologiczno – pedagogiczna w  szkole

Korzystanie z pomocy psychologiczno – pedagogicznej w szkole jest nieodpłatne, zgodne z procedurą oraz realizowane  za zgodą rodziców i opiekunów prawnych. Udzielają jej nauczyciele, psycholog, doradca zawodowy, pedagog/terapeuta pedagogiczny i logopeda.

Na czym polega pomoc psychologiczno – pedagogiczna?

• Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana dziecku/uczniowi/wychowankowi polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu jego indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych i czynników środowiskowych wpływających na jego funkcjonowanie w przedszkolu, szkole, w celu wspierania jego potencjału rozwojowego i stwarzania warunków do jego aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu danej placówki oraz w środowisku społecznym.
      • Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana rodzicom uczniów i nauczycielom polega na wspieraniu ich w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększania efektywności pomocy udzielanej dzieciom/uczniom.

Formy pomocy psychologiczno – pedagogicznej:

1. Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze- dla uczniów mających trudności w nauce, w szczególności w spełnianiu wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej kształcenia ogólnego dla danego etapu edukacyjnego. Liczba uczestników zajęć nie może przekraczać 8.
      2. Zajęcia specjalistyczne:
      • Korekcyjno-kompensacyjne (terapia pedagogiczna) - dla uczniów z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi, w tym specyficznymi trudnościami w uczeniu się na każdym etapie edukacji. Liczba uczestników zajęć nie może przekraczać 5.
      • Logopedyczne – dla dzieci i uczniów z deficytami kompetencji i zaburzeniami sprawności językowych. Liczba uczestników zajęć nie może przekraczać 4.
      • Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne – rodzaj zajęć specjalistycznych dla uczniów przejawiających trudności w funkcjonowaniu społecznym. Liczba uczestników zajęć nie może przekraczać 10, chyba że zwiększenie liczby uczestników jest uzasadnione potrzebami uczniów.
      • Wczesne Wspomaganie Rozwoju - dla dzieci/uczniów, którzy mogą uczęszczać do przedszkola lub szkoły, ale ze względu na trudności w funkcjonowaniu wynikające w szczególności ze stanu zdrowia, nie mogą realizować wszystkich zajęć wychowania przedszkolnego lub zajęć edukacyjnych wspólnie z oddziałem przedszkolnym lub szkolnym i wymagają dostosowania organizacji i procesu nauczania do ich specjalnych potrzeb edukacyjnych.
      1. Porady, konsultacje, warsztaty i spotkania edukacyjne – dla rodziców i nauczycieli, uczniów i  osób zainteresowanych. Działania te mają  wspierać rodziców, nauczycieli i uczniów w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększenia efektywności pomocy psychologiczno – pedagogicznej.

W szczególności potrzeba objęcia ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną wynika z:

• z niepełnosprawności;
      • z niedostosowania społecznego;
      • z zagrożenia niedostosowaniem społecznym;
      • z zaburzeń zachowania lub emocji;
      • ze szczególnych uzdolnień;
      • ze specyficznych trudności w uczeniu się;
      • z deficytów kompetencji i zaburzeń sprawności językowych;
      • z choroby przewlekłej;
      • z sytuacji kryzysowych lub traumatycznych;
      • z niepowodzeń edukacyjnych;
      • z zaniedbań środowiskowych związanych z sytuacją bytową ucznia i jego rodziny, sposobem spędzania czasu wolnego i kontaktami środowiskowymi;
      • z trudności adaptacyjnych związanych z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego, w tym związanych z wcześniejszym kształceniem za granicą.

Z czyjej inicjatywy jest udzielana pomoc psychologiczno-pedagogiczna?

•  ucznia;
      •  rodziców ucznia;
      •  dyrektora;
      •  nauczyciela lub specjalisty, prowadzących zajęcia z uczniem;
      •  poradni;
      •  pracownika socjalnego;
      •  asystenta rodziny;
      •  kuratora sądowego.

W szkole pomoc psychologiczno – pedagogiczna jest udzielana w trakcie bieżącej pracy z uczniem oraz przez zintegrowane działania nauczycieli i specjalistów.